Zadaniem unoszącej się nad ziemią warstwy ozonowej jest ochrona człowieka przed szkodliwymi działaniami promieniowania słonecznego UVA i UVB. Jednak w obecnych czasach wskutek działań człowieka jej grubość została znacznie zmniejszona. Przez to dużo większa ilość tych promieni dociera do ziemi i ma zły wpływ na człowieka. Dlatego tak ważne jest zabezpieczanie najwrażliwszych części naszego ciała, czyli głowy, skóry i oczu. Stąd podczas przebywania na słońcu musimy nosić czapkę, w skórę wcierać odpowiednie kremy, a oczy chronić okularami słonecznymi. Jednak trzeba pamiętać, by ta ochrona była skuteczna musi posiadać specjalne filtry.
Dzisiaj każda osoba, nawet ta, która na co dzień nie potrzebuje okularów powinna przebywając na słońcu mieć założone okulary słoneczne.
Osoby, które na co dzień noszą okulary korekcyjne nie są wcale skazane na "mrużenie się" w słoneczne dni. Istnieje bowiem możliwość zrobienia sobie u optyka okularów z soczewkami przyciemnionymi o takich samych mocach jak aktualnie noszone. Można sobie również wybrać stopień przyciemnienia To tzw. przydymienie może być: 15%, 37%, 50%, 75%, 90%. Uniwersalne jest 75%. Na ostre słońce zalecane 90%, choć prowadzenie samochodu w soczewkach o takim przyciemnieniu, podczas gdy słonce schowa się za chmurami, jest wysoce nie wskazane.
Można również wybrać sobie kolor przydymienia (dostępna jest szeroka paleta kolorów >>> sprawdź - klik), choć wskazana jest barwa brązowa, szara lub zielona.
Nie zapominajmy, że oczy dziecka są bardziej wrażliwe od naszych, zatem one jeszcze bardziej potrzebują takiej ochrony.
Zaopatrując się w okulary przeciwsłoneczne mamy dodatkowo całkowitą pewność, że nasze soczewki w 100% zatrzymują szkodliwe promieniowanie UV. Okulary słoneczne sprzedawane np. w marketach, na ulicach z tzw. krat tylko posiadają napis "Anty UV", natomiast w rzeczywistości tego filtra głownie nie mają, albo eliminuje UV w bardzo wąskim zakresie. Skutkiem tego są przede wszystkim zaczerwienione oczy, ból oczu, ból głowy, nudności. Można przyjąć założenie, że okulary z soczewkami z prawdziwymi i porządnymi filtrami nie kosztuję mniej niż 80-100zł. Oczywiście ceny modeli okularów topowych, markowych, noszonych przez gwiazdy show-biznesu będą dużo wyższe.
Obecnie okulary przeciwsłoneczne stały się nieodłącznym elementem stroju, który wyraża nasz styl i osobowość. Warto zatem wybrać odpowiedni fason pasujący do naszego charakteru oraz posiadać kilka par w zależności od ubioru.
Warto wspomnieć, że nosząc okulary o pseudo ochronie UV powodujemy, że źrenice w naszych oczach pod wpływem ciemniejszej szybki rozszerzają się, a przez ten powiększony otwór więcej promieni wpada do oka czyniąc szkody w naszych oczach. Zatem powstaje wniosek, że najlepiej nosić dobre okulary przeciwsłoneczne, albo wcale. Bo gdy nie mamy okularów nasza źrenica robi się wąska i przez nią wpada znacznie mniej promieni UV.
Co nieco o oprawce:
Kupując okulary przeciwsłoneczne lub zamawiając soczewki przeciwsłoneczne z korekcją wybierzmy oprawki o nieco większym fasonie, najlepiej z szerokim zausznikiem. Ich celem ma być przecież ochrona oczu, a większy kształt oprawki uniemożliwi wpadanie promieni słońca bokami, czy nad okularami. Dlatego moda na duże okulary słoneczne jest tym razem podyktowana względami bezpieczeństwa naszego wzroku.
Tematy podobne:
czy potrzebuję soczewki przeciwsłoneczne
O K U L A R Y - P O R A D N I K
Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki
Zanim kupisz okulary sprawdź:
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie do wszystkich tekstów zamieszczonych na stronach witryny www.okularyporadnik.pl należą do Zakładu Optycznego Józef Wróblewski. Jakiekolwiek wykorzystanie całości lub ich fragmentów bez zgody Zakładu Optycznego Józef Wróblewski będzie stanowiło naruszenie przysługujących tej firmie autorskich praw majątkowych, które to działanie zagrożone jest odpowiedzialnością karną jak i cywilną.
Wszelkie materiały graficzne wykorzystane na tej witrynie posłużyły wyłącznie w celach informacyjnych.
Materiały zawarte w poradniku mają charakter poglądowy i nie stanowią porad, z tytułu wykonania których użytkownikowi przysługiwałyby jakiekolwiek roszczenia względem autora Poradnika. Autor poradnika nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do porad zamieszczonych na stronach www.okularyporadnik.pl.
Copyright © Since 2010 A. Wróblewski