Okulary na nosku dziecka to coraz powszechniejszy widok. Winne są komputery, telewizja i gry wideo, z których dzieci za dużo korzystają.
W przypadku dziecka wzrok rozwija się i kształtuję bardzo intensywnie i wykrycie wady wzroku u dziecka wcale nie oznacza, że będzie musiało chodzić w okularach do końca swojego życia.
Sprawdź koniecznie:
Uwagi po odbiorze okularów:
✦ Okulary powinna zostać dopasowana przez optyka do głowy dziecka w taki sposób, by okulary nie uwierały w skroniach, ani za uszami. Nie mogą się również zsuwać z nosa. Jeżeli w danym punkcie optycznym nie umieją tego zrobić należy poszukać prawdziwego optyka.
✦ Jeżeli po odbiorze okularów po 30-60 minutach (gdy okulary się już uleżały na głowie dziecka ) zauważymy, że dziecko się drapie lub je swędzi za uszami, czy w skroniach - oznacza to, że okulary są za ciasne i należy podejść do optyka, żeby je nieco poluźnił.
✦ Przy odbiorze okularów poprośmy optyka, by pokazał nam jak należy korzystać z okularów, zwłaszcza zakładać je i ściągać z głowy. Jest to o tyle istotne, gdyż wyrobienie u dziecka nawyku poprawnych ruchów gwarantuje, że okulary te będą przez długi czas spełniać swoją funkcję i nie ulegną uszkodzeniu.
✦ Ważne jest, by często obserwować czy okulary znajdują się na nasadzie nosa dziecka, czy przypadkiem nie zsuwają się do połowy nosa. Może się bowiem zdarzyć, że wskutek zabaw dziecka okulary mogły się nieco odkształcić. W tym przypadku okulary nie spełniają prawidłowo swojej roli i należy się udać do swojego optyka w celu naprostowania okularów.
✦ Nie wskazane jest, by dziecko nosiło okulary podczas wzmożonej zabawy w domy, biegania po podwórku, czy zajęć W-F. Wówczas należy schować okulary do futerału, a potem do tornistra. Jeżeli noszenie okularów jest w tych sytuacjach konieczne to zalecam oprawki bardzo elastyczne (na rynku można znaleźć takie specjalnie dla dzieci) z soczewkami z trivexu lub poliwęglanu.
✦ Należy również posiadać twardy, sztywny futerał na okulary. Dziecko warto pouczyć, by okulary w nim schowane wsadzało do torby w czasie zabaw na przerwach czy zajęciach W-F.
✦ Dziecko początkowo może nie chcieć nosić okulary, bo jest nie przyzwyczajone. Należy zatem powoli je wprowadzać. Np. podczas oglądania bajki, a następnie powoli wydłużać ten czas.
✦ Jeżeli dziecko nosi soczewki dodatnie może zgłaszać, że obraz widziany przez okulary jest taki sam jak bez nich. Jest to normalne, gdyż dziecko posiada wadę wzroku ukrytej nadwzroczności. Okulary powodują, że oczy nie są przez dziecko nadwyrężane, co prowadzi do niekorzystnych dolegliwości w przyszłości.
Podczas wyboru oprawek dla dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na następujące rzeczy:
➡ oprawka powinna być nieco większa. Chodzi o to, by podczas zabaw, gdy okulary się z nosa nieco zsuną oczy dziecka dalej patrzyły przez soczewki, a nie ponad ramką. Poza tym dziecko szybko rośnie i za 3-6 miesięcy żeby się nie okazało, że oprawka jest za mała i uwiera w skronie;
➡ oprawka powinna podobać się dziecku. W przeciwnym wypadku nie będzie chciało nosić tych okularów;
➡ warto wybierać oprawki w żywych, intensywnych kolorach. Dzieci takie bardziej lubią, poza tym ich twarzyczki wyglądają lepiej.
jakie wybrać oprawki dla dziecka
O K U L A R Y - P O R A D N I K
Porad udziela A. Wróblewski - Optometrysta, Mistrz Optyki
Zanim kupisz okulary sprawdź:
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie do wszystkich tekstów zamieszczonych na stronach witryny www.okularyporadnik.pl należą do Zakładu Optycznego Józef Wróblewski. Jakiekolwiek wykorzystanie całości lub ich fragmentów bez zgody Zakładu Optycznego Józef Wróblewski będzie stanowiło naruszenie przysługujących tej firmie autorskich praw majątkowych, które to działanie zagrożone jest odpowiedzialnością karną jak i cywilną.
Wszelkie materiały graficzne wykorzystane na tej witrynie posłużyły wyłącznie w celach informacyjnych.
Materiały zawarte w poradniku mają charakter poglądowy i nie stanowią porad, z tytułu wykonania których użytkownikowi przysługiwałyby jakiekolwiek roszczenia względem autora Poradnika. Autor poradnika nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do porad zamieszczonych na stronach www.okularyporadnik.pl.
Since 2010 A. Wróblewski